3x3: Dizaino užkulisiai

Dizainas yra nebeatsiejama verslo ir netgi mokslo dalis – net ir NASA turi savo design thinking skyrių. Visgi retas kuris žino ar susimąsto apie pačius dizaino kūrėjus. Vieni taip ir lieka paraštėse, apie kitus kuriami mitai ir legendos. Jei smalsu, kaip atsiranda logotipai, įmantrios kėdės, knygų viršeliai – šie filmai padės šiek tiek praskleisti kūrybos procesų mistikos skraistę, o gal net įkvėps sukurti kažką naujo.

1/3 Meistrai:

„Everything Must Change Piet Zwart“ (2012)

Pietas Zwartas (1885–1977m.) buvo olandų dizaineris, tipografas, fotografas, dirbęs ir su pramonės, interjero bei baldų dizainu. Modernios tipografijos pradininkas, garsėjęs puikiomis spalvų ir šriftų kompozicijomis, nuotraukomis, prisidėjęs prie olandų dizaino formavimo 20 a.

„... Gražių objektų kūrimas vien dėl estetikos ateityje neturės jokios vertės…“ (Pietas Zwartas)

Žiūrėti: Vimeo

Milton Glaser: To Inform & Delight“ (2008)

Besidomintiems dizainu Miltono Glaserio (g.1929) pristatinėti nereikia. Būtent jis sukūrė visame pasaulyje atpažįstamą logotipą I ♥ NY, su Clay Felkeriu įkūrė garsųjį New York Magazine. Šiame dokumentiniame filme apžvelgiama M. Glaserio kūrybinė veikla, o interviu – pilni įžvalgų apie dizainą, muzikos įtaką kūrybai, atradimų džiaugsmus ir kita.

„Kurti dizainą – reiškia aiškiai komunikuoti priemonėmis, kurias gali valdyti ar išmokti.“ (Miltonas Glaseris)

Žiūrėti: Amazon

Design is One: Lella & Massimo Vignelli (2012)

Dokumentinis filmas apie įtakingiausių ir svarbiausių pasaulio dizainerių porą. Jų kūryba universali ir apimanti daugybę dizaino šakų – juvelyriką, interjerą, prekės ženklus ir t. t. Tai – vienas iš pavyzdžių, kai galbūt daug žmonių naudoja Vignelli kurtus daiktus, bet nebūtinai žino pačius autorius.

„Jei nerandi, ko reikia – sukurk“ (Lella ir Massimo Vignelli)

Žiūrėti: iTunes, Vimeo

2/3 Pasidaryk pats

PressPausePlay (2011)

Kūryba XXI a. yra daug demokratiškesnė ir prieinamesnė: vaikai, spausdinantys savo 3D kūrinius, savamoksliai VFX guru iš Rytų Europos, filmai sukurti su „iPhone“ kamera, šimtai pamokų ir kursų internete, gerokai atpigusios kompiuterinės programos… Galime kurti nebaigę universitetų, neišėję iš namų, daugiau ir greičiau, bet ar geriau? Kūrybiškiau?

„Žmonės netampa menininkais norėdami pralobti. Jie tampa menininkais, nes turi idėjų ar emocijų, kuriomis nori pasidalinti.”  (Sethas Godinas)

Žiūrėti: Vimeo

„Print the Legend“ (2014)

3D spausdinimas vis dar kontraversiška ir kartu intriguojanti tema. Tortų formos? Protezai? Ginklai? Žmonių organai?!? Filmas apie revoliucinę technologiją, neabejotinai prisidėsiančią prie ateities formavimo, bei problemas, su kuriomis susiduria naujos įmonės ir išradėjai.

Žiūrėti: Netflix

„Teaching to See“ (2012)

Teaching To See

Vieni iš svarbiausių dizainerio-kūrėjo gebėjimų – mokėjimas stebėti, matyti ir įsivaizduoti. Filmas apie kertines dizaino idėjas. Taip pat – galimybė pažvelgti į pasaulį menininko akimis.

Žiūrėti: VimeoYoutube

3/3 Dizaineris – roko žvaigždė

„Abstract“ (2017)

Visai neseniai pradėto rodyti serialo centre netikėti herojai – geriausi šio laikmečio dizaineriai. Tai gana sėkmingas bandymas supažindinti platesnę auditoriją su kūrėjais, kurių vardai retai minimi už meno būrelių ribų. Puikus serijų intro dizainas, garso takeliai ir net 8 dalys rasti kažką tikrai nuostabaus ir įkvepiančio. Mano asmeniniai favoritai – serijos apie Es Devlin (scenografija), Christophą Niemanną (iliustracija) ir Platon (fotografija).

„Klausiu savęs, kodėl tai darau? Iš meilės. Visada maniau, kad, jei sukūriau gražų objektą, tai buvo geriausiai mano praleistas laikas.” (Es Devlin)

Žiūrėti: Netflix

Bonus: vis dar nesi tikras, ar dizainas tau turėtų rūpėti?

Jei šiandien turi tik 5 min., siūlau pažiūrėti:

One Reply to “3x3: Dizaino užkulisiai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.