Vesternai – vienas iš klasikinių filmų, literatūros ir kitų pasakojamųjų medijų žanrų. Visi žino Karlo May`aus ir Thomaso Mayne`o Reido knygas, Clinto Eastwoodo ar Gojko Mitićiaus herojus ar Quentino Tarantino ir brolių Cohenų filmus. Tačiau vesterno žanras tuo neapsiriboja. Neapsiriboja ir į saulėlydį išjojančio ką tik dvikovoje banditų vadą įveikusio didvyrio vaizdu. Tad tris kartus po tris – mažiau žinomi žanro filmai, serialai ir knygos, kurie nusipelno nė kiek ne mažiau dėmesio nei klasika.
1/3: ką pažiūrėti vienu prisėdimu
„The Proposition“ nėra tipinis vesternas vien dėl to, kad veiksmas vyksta Australijoje. Bet sauternu gi nevadinsi. Visi kiti vesterniški elementai čia yra. Ir gaujos, ir dykynės, ir saulėlydis. Tai istorija apie nusikaltėlį, keliaujantį išduoti vyresnio brolio, gaujos vado, tam, kad išgelbėtų įkalintą neįgalų brolį. Filmas patiks, jeigu mėgstate dykynių peizažus ir moralines dilemas. Nepatiks, jei manote, kad vesternai gali vaizduoti tik JAV Vakarus, o pagrindinis veikėjas turi būti tik miestelius nuo plėšikų ir indėnų gelbstintis herojus.
„Hell or High Water“ labiau girdėtas nei pirmasis, juk buvo vienas iš nominantų praėjusių metų Oskaruose. Filmas yra puikus šiuolaikinio vesterno pavyzdys, kuriame broliai plėšia bankus tam, kad galėtų išsaugoti rančą Teksase. Filmas patiks, jei mėgstate gerus dialogus ir dviprasmiškus herojus. Nepatiks, jei manote, kad vesterniškas veiksmas baigėsi XX a. pradžioje, ir žanras su šiais laikais negali turėti nieko bendra.
„Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford“ pasakoja turbūt garsiausio XIX a. JAV Vakarų nusikaltėlio, Jesse’io Jameso istoriją. Tą daro neįprastai. Čia nėra daug šaudymo, ko galėtum tikėtis iš siužeto objekto. Vietoje to laukia daug tylos ir lėtumo. Patiks ne kiekvienam, bet jei mėgstate gražius vaizdus (kaip iš kokio „National Geographic“ žurnalo), ar norite pamatyti ne „šaudo–gaudo“ stiliaus Jesse’į Jamesą, bus pats tas. Filmas nepatiks, jei norite veiksmo ir negalite išsėdėti vienoje vietoje daugiau nei dvi valandas.
Visus tris filmus sieja garso takelių autoriai Nickas Cave’as ir Warrenas Ellisas. Bet čia tik atsitiktinumas. Tikrai tikrai. Tad jei negalite jų pakęsti, filmai irgi gali nepatikti.
2/3: ką pažiūrėti keliais prisėdimais
„Deadwood“ yra klasikų klasika, bet vis su kuo nors kalbant išaiškėja, kad šį serialą ne daug kas žino. Čia HBO savo puikume dar tada, kai George’as R. R. Martinas buvo teparašęs tris knygas ir baiginėjo ketvirtąją „A Song of Ice and Fire“ dalį. Seriale rodomas Deadwoodo miestelis Pietų Dakotoje XIX a. pabaigoje, o veikėjai čia ne tik tikroviški, bet ir tikri. Patiks, jei norite sustiprinti angliškų keiksmažodžių žinias ir įgauti aukso ieškotojo gyvenimo pradžiamokslį. Nepatiks, jeigu norite daug greito veiksmo ir karlomajiškų Laukinių Vakarų.
„Carnivale“ nėra visai tikras vesternas, bet jis toks geras, kad į sąrašą nebuvo galima neįtraukti. Didžiosios Depresijos metais po Oklahomą, Teksasą ir aplinkines valstijas keliauja cirkas. Ne visai paprastas cirkas. Jame yra ir tikrų aiškiaregių, ir stebuklingas gydymas, ir niekam nematoma Valdyba (nors gražiau skambėtų Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimu nevartotinas terminas Menedžmentas). Kol cirkas bando užsidirbti, vienas Kalifornijos pastorius įgauna galių, kurias ima naudoti ne tik gėriui. Taip jau sutampa, kad jis ir vienas iš cirkininkų susieti ne visai aiškiais ryšiais, dėl ko užverda kova. Patiks, jei mėgstate puikiai sukurtus pasaulius ir sudėtingas istorijas. Nepatiks, jei mistikai Vakaruose ne vieta, arba negalite pakęsti serialų, kuriuos dėl didelių kaštų nutraukė anksčiau laiko. HBO, tau niekada nebus atleista nei dėl „Deadwoodo“, nei dėl „Carnivale“ nutraukimo ir jokie „Game of Thrones“ to neatpirks. Pabaigus abu sezonus verta paskaityti, ką apie tolesnius siužeto vingius ir pasaulį pasakoja jo kūrėjas.
„Hatfields & McCoys“ yra trijų dalių mini serialas apie JAV po pilietinio karo. Nors jis sukurtas „History Channel“, ateivių ar baikerių čia nėra. Remiantis tikra istorija atkuriamas dviejų šeimų konfliktas, su Kevinu Costneriu ir Billu Paxtonu priešakyje. Iš meninės pusės šis serialas nėra labai stiprus, tačiau įdomūs pokariniai giminių santykiai ir taip vadinamoji garbės kultūra. Patiks, jei mėgstate istorijas apie tikrus žmones. Nepatiks, jei visiškai negalite pakęsti sentimentalumo. Pažiūrėjus rekomenduočiau paskaitinėti ir tai, kur filmas nuo tikrovės nukrypo.
3/3: ką skaityti
Cormaco McCarthy`io „Blood Meridian or the Evening Redness in the West“ yra vienareikšmiškai viena iš trijų geriausių kada nors skaitytų knygų. Tiek dėl paties teksto dėliojimo, tiek dėl grakščiai vaizduojamo žiauraus Meksikos–JAV pasienio XIX a. gyvenimo. Tiesiog geriausia, kas yra parašyta apie Vakarus. Patiks, jei mėgstate grožinę literatūrą. Perskaitę šią knygą, panorėsite McCarthy`į pažinti geriau, todėl skaitykite ir kitas. Jos visos to vertos ir galėtų atsidurti šiame sąraše. Nepatiks, jei neužmiegate be pliušinių žaislų ir dieną pradedate mielų kačiukų ir šuniukų nuotraukomis.
Patricko deWitto „The Sisters Brothers“ – lengva, bet įdomi istorija apie brolius Seseris–Sistersus. Čia, sakyčiau, vesternų kondensatas. Ir vesterniški sunkumai, ir šaržuoti stereotipai, kai personažai, ir nostalgija prarastiesiems Vakarams. Patiks, jei mėgstate lengvesnes ir greitai ryjamas knygas. Nepatiks, jei viskas ir visur turi būti rimta ir turėti Paulo Coelho lygio moralą. Filmas jau kuriamas ir pasirodys šiemet.
Phillipo Meyerio „The Son“ – plataus užmojo romanas. Jame pasakojama McCulloughų giminės Teksase istorija nuo XIX iki XX a. Kovos ir gyvenimas su indėnais, nafta, turtai ir politinė valia – viskas čia randa savo vietą. Patiks, jeigu norite sekti ne vieno veikėjo, bet ir jo vaikų bei provaikaičių gyvenimą, ar sužinoti daugiau apie Teksasą. Nepatiks, jei nemėgstate mišrainės ir norėtumėte vieno epizodo vienai knygai.
3/3 +1: ką žaisti
Garbingą dešimtąją devintuko vietą užima kompiuterinis žaidimas. Tiksliau – jų serija. Nors daugelis sakytų, kad čia vienareikšmiškai turėtų atsidurti „Red Dead Redemption“, jo nežaidžiau ir prieinamas jis tik konsolių turėtojams. Dar galėtų atsidurti ir „Desperados“ serijos taktiniai žaidimai, mistinis „Hard West“ ar veiksmo kupinas „Call of Juarez: Gunslinger“. Bet būdų nuobodu. Todėl dešimtoji rekomendacija tenka vesternų ir mokslinės fantastikos mišiniui „Borderlands“ ir įvairioms jo dalims ir rūšims. Ar Laukiniai JAV Vakarai, ar Pandoros planeta – ne toks jau didelis skirtumas. Patiks, jei mėgstate humorą, vesternus, mokslinę fantastiką ir Pašėlusį Maksą. Nepatiks, jei manote, kad gunslingeriams kosmose ne vieta.