Ne visada populiarinant mokslą reikia išleisti žurnalą, suorganizuoti konferenciją ar paleisti paskaitų ciklą. Ar sudėtingus konceptus įsiminti paprasčiau, kai tai – ne blokai teksto, o memai? Manau, kad taip. Komiksai apie mokslą yra proga ne tik geriau suprasti, bet ir atrasti naujų temų tyrinėjimams.
Atrinkau 4 įdomius pavyzdžius, kurie gali didžiuotis ir pagrįstumu, buvimu comedy gold.
Wait but why: longreadai, kuriuos net nepastebi, kaip perskaitai
Vienas išsamiausių humoro tinklaraščių apie mokslą paprastai pasakoja apie daugybę mokslinių konceptų: nuo Fermi paradokso iki dirbtinio intelekto ar kriogenikos. Elonui Muskui portalas taip patiko, kad jis pasikvietė autorių Timą į svečius ir papasakojo viską, ką verta žinoti apie „SpaceX“, „Tesla“ ar „Neuralink“.
Įdomiausia yra tai, kad tinklaraščio autorius nėra mokslininkas: jis tiesiog smalsus vaikinas. Tai jis išsikelia sau tikslą ir tol nardo po šaltinius, kol pagaliau geba rišliai nupasakoti esmę, viską džiuginančiai papildydamas kreivais komiksais.
Ne visada Timo istorijos yra apie mokslą: jis nemažai kalba ir apie įvairų buitiaką, pavyzdžiui, prokrastinaciją.
XKCD: trumpa įžvalga, visada į temą
Komiksas įprastine prasme: vienas siužetas, pasakojamas per keletą paveikslėlių. Nors puslapis kuriamas jau daugybę metų, atrodo, kad idėjų nepritrūksta niekada. Svaidosi istorijomis apie matematiką ir literatūrą: puiki proga pagooglinti plačiau, kai neaiškus vienas ar kitas minimas konceptas.
Tarp pagrindinių temų ne tik mokslas, bet ir meilė ar reakcijos į pasaulio naujienas: puslapis yra iš dalies asmeninis tinklaraštis, ir dalies – aplinkos komentavimas. Viską puošia gausus sarkazmas.
„The Oatmeal“ – drąsūs pareiškimai ir asmeniškos istorijos
„The Oatmeal“ geriausiai žinomas dėl savo ironiškų komiksų apie gyvūnus ir mokslą. Jis pasakojo, kiek spalvų mato mantis krevetė ar koks yra velniažuvės (angl. angler fish) gyvenimo ciklas. Žinoma, nebūtinai tik tai: vienas ryškesnių ir įdomesnių komiksų yra apie Nicola Tesla gyvenimą.
Trumpai, juokingai, be skrupulų: paprasta formulė geram komiksui.
Prie sąrašo norisi pridėti ir lietuvišką vardą: Miglė Anušauskaitė savo komiksuose aptaria ir literatūrą ar mokslą, ir asmenines pergales bei mokslinę fantastiką. Jos ironiški komiksai – gaivi proga sužinoti daugiau apie mokslininkų ar filosofų gyvenimus ir įmantrius pomėgius. Puikiai ištyrinėta, tiksliai perteikta.
Nors pagrindinis jos puslapis šiuo metu neveikia, su literatūra susijusias iliustracijas galima peržiūrėti čia.
Ką dar verta paskaityti? Nuorodų laukiam komentaruose: