Patiko „Černobylis“? Metas į Ignalinos AE

„Tai – bene vienintelė tokia galimybė Europoje pavaikščioti virš tikrų tikriausio branduolinio reaktoriaus“, – 3 valandas trunkančią ekskursiją po Ignalinos Atominę Elektrinę (IAE) pradeda komunikacijos specialistė ir eskursijos vadovė Jurgita Norvaišienė.

IAE nuotr.

Nesusilaikę po „Černobylis“, IAE nutarėme aplankyti ir mes. Daug nespoilinsim, bet trumpai pasakysim – ekskursija ilga, bet labai įdomi, todėl patiks ne tik serialų prisižiūrėjusiems lankytojams.

IAE nuotr.

Kaip patekti į IAE

  1. Nueiti į ČIA, arba paskambinti (+370 386) 28512, (+370 386) 29911, arba el.paštu: info@iae.lt. Ekskursijos taip pat organizuojamos anglų ir rusų kalbomis.
  2. Pasiruošti 57,92 Eur asmeniui. Tačiau IAE tinklapyje pamatysite, jog šis mokestis taikomas ne visoms grupėms.
  3. Sulaukti ekskursijos datos, nes jos gali tekti laukti net keletą mėnesių. Ir pasiruošti daug vaikščioti bei lipti laiptais
IAE nuotr.

Kaip viskas vyksta

Patekimas į IAE – labai griežtai kontroliuojamas. Vos tik įvažiavus į elektrinės teritoriją, lankytojus pasitinka Ignalinos pasienio rinktinės branduolinės energetikos objektų apsaugos dalinio pareigūnai. Pristačius asmens tapatybės dokumentus, išduodamos lankytojo kortelės, su kuriomis patenkama į saugomas patalpas, į kurias negalima neštis maisto, skysčių, mobiliųjų ir t.t.

IAE nuotr.

Praėjus apsaugos punktą, lankytojams duodamas pirmas, apatinis, rūbų sluoksnis, visus asmeninius daiktus paprašoma palikti specialiose spintelėse. Tada ant viršaus reikia užsivilkti dar vienas kelnes, švarką, galvos apdangalą, užsidėti šalmą ir apsiauti specialius batus. Kiekvienam lankytojui dar duodamas respiratorius, pirštinės bei antbačiai. Kam jų reikės – nepasakosime, kad būtų įdomiau patiems nuvykti.

Anot J. Norvaišienės, pasitaiko, kad į ekskursijose žmonės ir nualpsta. Todėl kartu su grupe visada eina ne tik gidas, bet ir vienas lydintis IAE darbuotojas.

IAE nuotr.

Už nepilnus 58 eurus galėsite apžiūrėti reaktorių ir mašinų sales, apžiūrėti kontrolės skydą – vienintelę patalpą visoje kontroliuojamos zonos teritorijoje, kurioje darbo vietoje darbuotojams leidžiama gerti skysčių.

Kaip pasakoja J. Norvaišienė, po serialo „Černobylis“ sėkmės, norinčiųjų apžiūrėti IAE išaugo, tačiau ekskursijos vis vien organizuojamos tik darbo dienomis, o paskutinė grupė turi pradėti vėliausiai 13 val.

IAE nuotr.

Ekskursijos metu grupėje padalinami dozimetrai, kurie pypsi pypsi, pasiekę 1, 2 ar 3 mikrosivertus iki maksimalios ribos (koduotės skirtingos priklausomai nuo darbuotojo kategorijos). Palyginimui, valandą skrendant lėktuvu gaunama dozė siekia nuo kelių iki keliasdešimt mikrosivertų. Taigi dozė išties maža – dozimetrai labiau skirti parodyti, jog ekskursija išties saugi, o ne pagąsdinti.

IAE nuotr.

Nors pradžioje 3 val. ekskursija atrodo daug, tačiau ji visai neprailgsta. Daugelis patalpų atrodo kaip 9-jame dešimtmetyje, kai pradėtas eksloatuoti pirmasis jėgainės blokas.

Nors pilna darbuotojų, viskas atrodo, labai griežta – kaip papasakojo J. Norvaišienė, kiekvienas darbuotojas, dirbdamas kontroliuojamoje zonoje, privalo laikytis griežtų radiacinės saugos instrukcijų. Pavyzdžiui, neseniai vienas buvo atleistas už tai, kad darbo metu kramtė gumą.

IAE nuotr.

Vykdant Vyriausybės nutarimus pirmasis IAE blokas buvo sustabdytas 2004 m. gruodžio pabaigoje, antrasis blokas - 2009 m. gruodžio 31 d. Jėgainę planuojama uždaryti iki 2038 m., proceso kaina – 3,3 mlrd. eurų. Šiuo metu IAE dirba apie 2000 darbuotojų.