Jupiteris. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Roman Tkachenko nuotr.

Raudonoji dėmė iš arti

NASA paskelbė naujas nuotraukas, kurias užfiksavo zondas „Juno“, praskriejęs vos 9000 km virš Jupiterio Raudonosios dėmės. Nuotraukos detaliai atskleidžia susipynusius tamsius debesis, besisukančius raudoname gigantiškame anticiklone. Maždaug 16350 km skersmens audroje, kurioje vėjai siekia 645 km/h, be problemų tilptų Žemės rutulys.

NASA paskelbtos žalios fotografijos – laisvai prieinamos visiems. Todėl prie jų apdirbimo gali prisidėti visi norintys. NASA skelbia ir mokslininkų bei mėgėjų apdirbtas nuotraukas, kurios dažnu atveju atrodo įspūdingiau nei neapdorotos nuotraukos tiesiai iš „Juno“ kosminio aparato. Čia rasite ir žalių ir apdirbtų nuotraukų galeriją.

„Šimtus metų mokslininkai stebėjo, stebėjosi ir kūrė teorijas apie Jupiterio Didžiąją Raudonąją dėmę. O dabar turime geriausias šios simboliškos audros nuotraukas“, – pasakoja Scottas Boltonas, „Juno“ misijos vyriausiasis mokslininkas. Tiesa, prireiks dar nemažai laiko, kol bus išanalizuoti duomenys ir iš „JunoCam“ kameros, ir iš kitų aštuonių mokslinių zondo instrumentų, bet tikimasi, kad šie duomenys padės geriau suprasti Raudonosios dėmės praeitį, dabartį ir ateitį.

Jupiterio Raudonoji Dėmė. NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Marty McGuire nuotr.
Jupiterio Raudonoji Dėmė. NNASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Marty McGuire nuotr.

O suprasti ir sužinoti dar tikrai yra ką – Raudonoji dėmė turi nemažai paslapčių. Nėra aišku, kokios tiksliai reakcijos sudaro tokius ryškius raudonus ir oranžinius dėmės atspalvius.  Arba kaip apskritai tokia milžiniška audra išsilaikė šimtmečius neišsisklaidydama bei kodėl pastaruoju metu mažėja. Klausimų kelia ir stebėjimai, rodantys aukštesnę temperatūrą virš Raudonosios dėmės nei virš aplinkinių debesų. „Juno“ surinkti duomenys padės geriau suprasti Raudonojoje dėmėje vykstančius procesus.

NASA zondas „Juno“, skriejantis virš Jupiterio pietų ašigalio. NASA iliustracija
NASA zondas „Juno“, skriejantis virš Jupiterio pietų ašigalio. NASA iliustracija

Plačiau – NASA pranešime.

Apie Jupiterį ir kokį svarbų vaidmenį jis atlieka saugodamas Žemę skaitykite Techo.lt straipsnyje.

Nuotr. NASA / Joe Marfia
Nuotr. NASA / Joe Marfia

One Reply to “Raudonoji dėmė iš arti”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.