Radiacija. Gyčio Burausko nuotr.

3 radioaktyvūs incidentai, apie kuriuos turbūt nežinojote

Černobylio ir Fukušimos avarijos – didžiausios, visą pasaulį sukrėtusios, branduolinės nelaimės. Tačiau jos toli gražu nėra vienintelės – papasakosime apie tris mažiau žinomus, tačiau labai pavojingus incidentus, kai į aplinką dėl vienų ar kitų priežasčių pateko radioaktyvios medžiagos.

Avarija Trijų Mylių saloje (JAV)

1979 metais įvyko rimčiausia avarija JAV atominės energetikos istorijoje. Dėl mechaninių gedimų ir žmogiškų klaidų sekos atominės elektrinės reaktorius pradėjo kaisti. Nevykusi elektrinės valdymo vartotojo sąsaja ir prastas apmokymas lėmė, kad elektrinės operatoriai negebėjo teisingai įvertinti situacijos. Užsikirtus aušintuvo sklendei, nutekėjo didelis kiekis aušinimui naudojamo vandens, o, automatiškai įsijungusios aušinimo sistemos, buvo išjungtos operatoriams klaidingai supratus prieštaringus prietaisų parodymus. Reaktorius perkaito ir dalis branduolinio kuro išsilydė. Įvyko radiacijos nutekėjimas ir nedidelis sprogimas dėl susikaupusių dujų. Buvo evakuotos aplinkinės teritorijos, tačiau, priešingai nei Černobylio katastrofos atveju, dauguma gyventojų vėliau sugrįžo į savo namus. Didesnės nelaimės pavyko išvengti – į išorę nutekėjo palyginti nedidelis kiekis radiacijos.

Goiânia nelaimė

1987 metais Goiânia mieste, Brazilijoje metalo vagys įsibrovė į apleistą ligoninę ir išnešė įrangos iš radiologinio kabineto. Tarp pavogto grobio buvo ir radioaktyvus šaltinis įvilktas į apsauginę plieno ir švino kapsulę. Kapsulė keliavo iš rankų į rankas ir metalų supirktuves švitindama prie jos prisiliečiančius žmones. Galiausiai radioaktyvus šaltinis atsuktuvu buvo iškrapštytas iš kapsulės ir pateko į namus, kur švytinčia medžiaga gėrėjosi namiškiai ir kaimynai, žaidė vaikai. Rezultate apsišvitino 250 žmonių, 20 susirgo spinduline liga, o 4 iš jų gavo mirtinas radiacijos dozes. Apie šią nelaimę pastatytas filmas „Césio 137 - O Pesadelo de Goiânia“ (Cezis 137 – Goiânia košmaras).

„Majak“ gamykla ir užterštoji Čeliabinsko sritis (Rusija)

„Majak“ gamykla – ypatingai slaptas objektas, kuriame nuo 1948 metų branduoliniams ginklams gaminamas plutonis. Dėl šios gamyklos Čeliabinsko sritis tapo viena labiausiai radioaktyviomis medžiagomis užterštų teritorijų pasaulyje. Sovietams mažai terūpėjo darbuotojų saugumas ar aplinkosaugos klausimai, tad radioaktyvios atliekos buvo tiesiog išpilamos į gretimą Karačiajaus ežerą ir Tečos upę. 1957 metais, sugedus radioaktyvių atliekų saugyklos aušinimo sistemai, įvyko didžiulis sprogimas. Sprogimo išmestos radioaktyvios dalelės pasklido šimtus kilometrų stipriai užteršdamos aplinkines teritorijas, kuriose gyveno 270 000 žmonių. Korabolkos kaime nuo spindulinės ligos mirė 300 žmonių (iš 5000 gyventojų). Dėl objekto slaptumo žmonių evakuoti neskubėta – per ateinančius du metus iš aplinkinių kaimų evakuota vos 11 000 gyventojų.

Tai ne vienintelė katastrofa nutikusi Čeliabinske – įvairių incidentų čia priskaičiuojama dešimtys. Štai 1967 metais, po sausros nusėdus ežerui, vėjas išpustė radioaktyvias nuosėdas – taip dar labiau užteršdamas aplinkines teritorijas.

„Majak“ iki šiol išlieka slaptas objektas, teršiantis aplinką ir didinantis onkologinius susirgimus apylinkėse.

Šaltiniai ir papildomi skaitiniai:

The Kyshtym Disaster: The Largest Nuclear Disaster You've Never Heard Of

Chelyabinsk: The Most Contaminated Spot on the Planet (video)

Alexander Zaitchik. Inside the zone (Chelyabinsk)

Radioactive Contamination of the Techa River and its Effects

Documentary Of 1979 Three Mile Island Nuclear Accident

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.