3D spausdintas teleskopas ir dronai iš Alytaus

Alytus nėra inovacijų sostinė. Kol kas. Net ir vidutinio dydžio Lietuvos miestas gali sužibėti, kai į jį pradeda grįžti ir savo verslą vystyti inovacijomis susidomėję kraštiečiai.

Evaldas Bieliūnas, kasdien dirbantis su IT technologijomis, kartu su kolegomis Remigijumi, Viktorija ir Juste 2016 metais įkūrė 3D spaudos dirbtuves, kuriose tiek patys modeliuoja ir spausdina, tiek kviečia su technologijomis susipažinti visus Alytaus gyventojus. 3D dizaino galimybės labai įvairios: dirbama ir su juvelyrais, ir su architektais, ir su gamybininkais, kurie siekia išbandyti gaminio prototipą, prieš užsakant jo masinę gamybą. Plačiau apie 3D dizainą ir Alytų interviu.

– Evaldai, papasakok plačiau apie savo veiklas su 3D dizainu: kaip pradėjai, ką kuri šiuo metu?

– 3D spauda mano gyvenime atsirado gan netikėtai. Idėjininkas draugas nusipirko 3D spausdintuvą ir pradėjo giliau domėtis. Pirmosios istorijos apie 3D spaudos galimybes mane užbūrė. Šiuo metu komandoje be manęs yra dar 3 žmonės, kuriuos drąsiai galiu vadinti 3D spaudos entuziastais ir didelių neeilinių idėjų generatoriais.

– O kokios tos idėjos?

– Pavyzdžiui, bendradarbiaudami su Alytaus Vidzgirio pagrindine mokykla, pradėsime 3D spaudos mokymus. Mokiniai galės ne tik teoriškai, bet ir praktiškai mūsų dirbtuvėse Alytuje prisiliesti prie 3D spaudos, atsispausdinti savo sukurtus 3D modelius. Taip pat, norėdami prisidėti prie „Tesla“ pritraukimo į Lietuvą, inicijavome „Kruonio Gigafactory Minecraft“ žemėlapio 3D spaudą, prie kurio dirbame šiuo metu.

– Kokie įdomiausi jūsų sukurti modeliai?

– Kiekvieną dieną klientai mus verčia stebėtis jų idėjomis, bet, išskiriant labiausiai įsimintinus užsakymus, tai būtų Vilniaus plunksna 2016apdovanojimas ir „Lidl“ Giraitės g. biurų parko maketas, kuriuos sėkmingai atlikome praktiškai per savaitgalį. Taip pat išskirčiau Raseiniams kurtą žvakės modelį ir jo spaudą, kuris naudojamas vaškinėms žvakėms lieti, bei žiedą-kaukolę, su kuriuo buvo išlieti keli sidabriniai žiedai. Tai – puikus tradicinių amatų ir 3D spaudos apjungimo pavyzdys.

Iš technologinių projektų bene įdomiausias buvo 3D spausdintas teleskopas. Taip pat gauname užsakymų iš dronų ir RC entuziastų, su kuriais stengiamės surasti optimalų modelio variantą, kadangi šiose srityse labai svarbi lengvumo, tikslumo ir tvirtumo kombinacija.

3D spausdintas drone

– Alytuje neseniai su komanda įkūrėte 3D dirbtuves. Papasakok plačiau apie šį projektą: kokie planai, tikslai, kaip nusprendėt įsikurti būtent Alytuje?

– Mūsų tikslas – 3D spaudą padaryti suprantamą, reikalingą ir naudingą. Eksperimentuojame, ieškome naujų galimybių ir norime idėjoms suteikti fizinį pavidalą.

Ketiname suorganizuoti didelį renginį Alytuje, skirtą vyresnių klasių mokinių kūrybiškumui skatinti. Sieksime įtraukti mieste veikiančias įmones, mokyklas ir miesto valdžią. Šiuo metu renginys planavimo stadijoje, tad detaliau apie jo tikslą ir principus pranešime greitu metu.

Nusprendėme įsikurti Alytuje, nes tai – mūsų gimtasis miestas. Alytui, kaip ir kitiems mažesniems Lietuvos miestams, tenka ypač sunki užduotis – išlaikyti bei susigrąžinti talentingus miestiečius. Tikime, kad su savo veikla galime padėti sėkmingai vykdyti šią užduotį. Šiuo metu persikėlėme į Alytaus Kūrybinių industrijų inkubatorių „Menų pirtis, skirtą suburti kūrybingus, talentingus ir koja kojon su šiuolaikinėmis technologijomis žengiančius verslus. Ten po vienu stogu yra įsikūrę fotografijos, video, televizijos, animacijos, grafinio dizaino, juvelyrikos, keramikos, tapybos ir 3D spaudos įmonės.

– Kaip matai 3D spaudos dabartinę situaciją ir ateitį Lietuvoje? Kokios tendencijos ir kokios galimybės?

– Dabartinę 3D spaudos situaciją Lietuvoje galima lyginti su kompiuterių rinka 9-ajame dešimtmetyje: ne visi žmonės su tuo susipažinę, atsiranda ir abejojančių 3D spaudos ateitimi. Nepaisant to, vis daugiau žmonių namuose naudojasi 3D spausdintuvais, su tuo pradeda dirbti verslas, kalbama apie 3D dizaino klases mokyklose.

Manau, kad 3D spauda ir modeliavimas – neišvengiama ateitis. Norint tinkamai pasiruošti ketvirtajai industrinei revoliucijai, labai svarbu nevėluoti į šį traukinį ir ateities Lietuvos specialistus ruošti jau dabar. Ruošti ne tik tam, kad jie gebėtų prisitaikyti pasaulinėje rinkoje, bet kad ir patys kurtų inovacijas Lietuvai.

– O kaip tai pasiekiama naudojant 3D?

– 3D spauda ir modeliavimas jau dabar keičia ir papildo tradicinę gamybą. Ateityje neabejotinai bus sukurta labai daug darbo vietų 3D srityje, tad reikia pasiruošti, kad tokių specialistų Lietuvoje netrūktų. Šiuo metu pasaulyje 3D industrijos priekyje stovi Nyderlandai, kuriuose ne tik veikia keletas garsiausių 3D spausdintuvų ir medžiagų gamintojų, bet ir žymiausios 3D paslaugų platformos, taip pat bene labiausiai pasistūmėję steigiant 3D mokymosi klases. Manau, Lietuva turi sekti Nyderlandų pavyzdžiu, kitu atveju, ateityje situacija 3D rinkoje bus labai panaši į dabartinę mūsų šalies IT rinkos, kurioje stipriai trūksta žmogiškųjų resursų.