3x3: daugiausiai emocijų sukėlę TECHO straipsniai 2017 metais

2017 metus pradėjome su nuliu. Šiandien turime 195 straipsnius, daugiau nei 25 autorius ir 2700+ žmonių „Facebook“. Taip pat dar yra naujienlaiškis: kas savaitę prenumeratoriams siunčiam įdomiausius su mokslu ir technologijomis susijusius renginius + 3 šviežiausius straipsnius. Žodžiu, kepa reikalai, started from zero and now we are here.

Bet įdomiausia visgi ne matematika, o dramos, tiesa?

Atrinkome 10 straipsnių, po kuriais užvirė diskusijos, žiežirbomis skraidė nesutariančios idėjos ir galų gale (kartais) atsirasdavo sutarimas. Ačiū, kad dalinatės ir reaguojat!

Trys straipsniai apie mokslą

Spoiler alert: kanapės vėžio irgi negydo
Spoiler alert: kanapės vėžio irgi negydo

3×3: Medžiagos, kurios negydo vėžio (deja)

Marija pristatė 10 skirtingų gydymosi būdų, kurie neva padeda išsigelbėti nuo ligos. Nuo lietuviškoje buityje randamos sodos ar česnakų iki egzotiškesnių kajeno pipirų ir ciberžolių. Panašu, kad žmonės stebuklingo pagijimo ieško bet kur:

Tiesa, yra dar viena teorija, jog vėžys yra grybas, todėl soda vėžį pagydo, nes pasižymi priešgrybeliniu poveikiu, bet šiai teorijai vieta ten pat, kur ir plokščios Žemės teorijai.

Tūkstančiai mokslininkų kartu bando suprasti, kad nutiko :o
Tūkstančiai mokslininkų kartu bando suprasti, kas nutiko 😮

GW170817: pirmą kartą aptiktas gravitacinių ir elektromagnetinių bangų šaltinis

Ronaldas papasakojo apie gana hardcore temą: kas įvyksta susidūrus dviem neutroninėms žvaigždėms:

Po susijungimo susidarė vienas labai greitai besisukantis masyvus objektas, tačiau kol kas neišsiaiškintas tikslus objekto tipas: ar tai yra masyvesnė neutroninė žvaigždė, ar juodoji skylė.

Juodosios skylės nėra juodos. Šaltinis: NASA, Chandra
Juodosios skylės nėra juodos. Šaltinis: NASA, Chandr

Penki mitai apie juodąsias skyles

Kastytis nusprendė paneigti keletą mitų ir aptarė pagrindines klaidas, kurias darome kalbėdami apie juodąsias skyles:

Supermasyvios juodosios skylės randamos daugumos galaktikų centruose. Ar tai reiškia, kad galaktikos sukasi aplink savo juodąsias skyles, kaip planetos aplink Saulę?

Trys straipsniai apie technologijas

Sofijai juokinga, kad visi patikėjo

Daugiau iliuzijos, o ne intelekto, arba Kas yra Sophia

Tvirtas Godos žodis apie (ne)dirbtinio intelekto robotą, kuris kalėdoja per pasaulį skleisdamas gerąją naujieną, jog rinkodaros industrija jau suprato, kaip parduoti AI. Ne viskas intelektas, kas gali suregzti sakinį ir pasakyti „ačiū.“

Sophios pokalbiai generuojami panašiai, kaip kai kurių chatbotų: naudojant sprendimų medį – kai kažkas paklausia X, chatbotas atsako Y.

Kyla!

Reportažas iš Baikonuro kosmodromo

Gytis nukeliavo į Kazachstaną, norėdamas pamatyti, kaip raketa pakyla į kosmosą. Ne tik nukeliavo, taip pat papasakojo bei parodė mums. Good stuff:

Pietų Kazachstano stepių platybėse dar 1955 m. pradėtas statyti Baikonuro kosmodromas iš pradžių naudotas kaip tarpkontinentinių balistinių raketų testavimo vieta. Netrukus iš jo buvo pradėti vykdyti ir skrydžiai į kosmosą: 1957 m. iš Baikonuro paleistas pirmasis dirbtinis Žemės palydovas „Sputnik“, 1961 m. į kosmosą išskraidintas pirmasis žmogus – Jurijus Gagarinas.

Risografas – mėgstantiems riziką

Kristina papasakojo apie savo naują mėgstamą ir nuolat stebinantį spaudos būdą. Kas yra risografas ir kodėl įdomi kūryba su apribojimais?

Negavusi reikiamo palaikymo ir vedama beprasidedančios riso-priklausomybės, spontaniškai išvažiavau į kūrybines dirbtuves Berlyne, kur man atsivėrė dar nematytas meninių leidinių ir eksperimentinės spaudos pasaulis.

Trys straipsniai apie kūrybą ir kultūrą

Igno Šeiniaus ne tik ūsai traukė dėmesį

Fantastika tarpukario Lietuvoje (IV): Kaip „Kuprelio“ autorius nacius trolino

Audrius prispragino visą dubenį tarpukario popkornų savo straipsnių serijoje apie tarpukario Lietuvos kiną. Panašu, kad vienas jo straipsnis itin sužibėjo ir sudomino fantastus:

Nekreipiant dėmesio į tai, jog rašytojas gyvenime turėjo ūsus ir barzdą, kokių pavydėtų ne vienas nūdienos hipsteris, jis dargi pasižymėjo itin stipria visuomenine veikla.

Statyk ir apgink

Ką žaisdavome amžių sandūroje: „Heroes of Might & Magic“

Adomas žiebė tiesiai į nostalgijos regzinį su savo pristatymu apie HOMM. Only 90s kids will understand:

Ir būtent apie tokią klasiką ir bus šis straipsnis - apie žaidimą, prie kurio bent jau manoji karta varvino akis, gadinosi savo pažymius, griovėsi karjeras ir apturėjo visokį kitokį fun.

Vilsonas žiūri, žiūrėk ir tu
Vilsonas žiūri, žiūrėk ir tu

3×3: Ką žiūrėti, kol lauki naujo „Game of Thrones“?

Mano indėlis į Techo: kietų serialų rekomendacijos. Kam žiūrėti filmą, kai gali binge-watchinti 4 sezonus?

Jei iš serialo tikiesi lengvo turinio prieš miegą, nepaeis. Čia reikia sėdėt įsitempus, daryti visokius grafikus galvoje ir nerimauti. Tik 2 sezonai, nes toks geras, kad HBO iš karto nusipirko jo teises ir planavo perdaryti su Davidu Fincheriu.

Ieškomi šaltiniai
Ieškomi šaltiniai

BONUS: Paruoštukas apie vertingus mokslinius šaltinius

Jei kartais pajunti, kad ant galvos dygsta tinfoilinė kepurėlė ir noris abejoti klimato kaita, atsiversk Godos parengtą skubios pagalbos rinkinį, kuris padės atskirti #fakenews:

Atsirinkti šaltinius sunku ne tik todėl, kad informacijos kasdien daugėja, o internete gali reikštis visi, kas nori. Propagandos aparatai darosi gudresni, sunkiau perkandami, o kartais įgauna naują formą – ją net galima vadinti kita realybe. Pavyzdžiui, tai, ką Rusijoje daro Kremlius, specialistai jau seniai apibūdina „alternatyvia realybe“.

Apie kokią temą norėtum padiskutuoti kitais metais? Parašyk komentarą su tema.

(O dar geriau: parašyk straipsnį ir prisijunk prie mūsų autorių).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.