Kaip apsaugoti savo „Apple“ kompiuterį?

Makų vartotojai yra palaiminti, nes „Apple“ kompiuteriai (su „macOS Sierra“ priešakyje) yra gerokai saugesni, nei „Windows“. Jau nuo pat pradžios „Apple“ ir „Microsoft“ savo operacines sistemas kūrė fundamentaliai skirtingas. „Mac OS“, o dabar „macOS Sierra“ visada garsėjo kaip operacinė sistema, kuri yra atspari virusams. Tai nėra visiškai teisinga. Virusai yra tik dalis visų kenkėjiškų programų. Aprašysiu kelis įrankius bei patarimus, kurių pagalba galėsite jaustis visiškai saugūs nuo pavojų, slypinčių internete.

Prieš pereinant prie įrankių, parašysiu kelis patarimus, kaip nepasigauti kenkėjiškų programų ar neužkibti ant apgavikų kabliuko.

  • Niekada nediegite jokių programų, kurios skelbia, kad padarys jūsų kompiuterį spartesnį, jį optimizuos, išvalys ar sukalibruos. Taip, net ir populiarių, tokių, kaip „Clean my Mac“.
  • „Nulaužtos“ ar piratinės programos, crackai beveik visada savyje turi kenkėjiškas programas ar kodus, todėl, jei nenorite, kad jūsų kompiuteris virstų zombiu kokio nors rusų hakerio rankose, geriau jų nenaudoti (wink wink).
  • Nesinaudoti „Flash“ – jis turėtų būti uždraustas įstatymu. Turbūt nėra savaitės, kad nebūtų paviešinta nauja „Flash“ spraga. Anksčiau ar vėliau jis vistiek išnyks.

O dabar prie įrankių:

Malwarebytes Anti-Malware

Autoriaus ekrano nuotrauka. (c)

Tai yra go to apsauga, kurią siūlo ir pats „Apple“. Kam teko skambinti į „Apple“ ir prašyti pagalbos, žinos, kad turbūt pirmas žingsnis gerinant situaciją buvo parsisiųsti šį įrankį ir paleisti. Visas procesas užtrunka tik kelias sekundes. Gera žinia ta, jog „Mac“ versija yra visiškai nemokama.

Autoriaus ekrano nuotrauka. Ir nieko nerasta, kas yra gerai. (c)

Objective-See

Čia taip šmaikščiai sugalvotas pavadinimas, atseit programavimo kalba Objective C ir programos tikslas – pamatyti (Thank you captain obvious). Patrickas Wardle yra vienos gerai žinomos kibernetinės apsaugos įmonės direktorius. Jis sukūrė kelis įrankius, skirtus apsaugoti savo „Mac“ kompiuteriui, ir visiems leidžia naudotis jais nemokamai.

Task Explorer

Būtinas įsidiegti. Rodo visus kompiuteryje vykstančius procesus ir sutikrina juos su „VirusTotal“ duomenų baze.

Sako, kad nieko nerasta.

RansomWhere?

2016 metai pagarsėjo „Ransomware“ atakomis, kai jūsų kompiuteryje visi failai yra užkoduojami, ir, norint juos pasiekti, prašoma pervesti konkrečią sumą pinigų. Tada gauni kodą, kurio pagalba gali vėl naudotis savo kompiuteriu. Labai nemaloni situacija. „Ransomware“ veikia kompiuterio užkulisiuose, stebi visus failus ir praneša vartotojui, jeigu kokia nors programa pando juos šifruoti.

OverSight

Vienas mano mėgstamiausių įrankių. Stebi mikrofoną bei kamerą ir žiūri, kas juos bando aktyvuoti. Pastebėjęs neaiškius veiksmus – iškart praneša apie juos iššokančia žinute. Tada galima pasirinkti blokuoti priėjimą. Tai ypač aktualu slaptiesiems agentams, vyriausybės darbuotojams, diplomatams, vadovams bei paranojikams.

Rekomenduoju naudotis visomis išvardintomis programomis ir taip išvengti hackerman kompanijos. Daugiau pasiskaityti, kaip apsaugoti savo Mackintošą, galite čia.