Mokslo šaltiniai: ką žiūrėti „Youtube“

Patikimi informacijos šaltiniai visur yra labai jautri tema. Moksle melagingi faktai formuoja ištisus jais paremtus judėjimus, o padaroma žala būna skaudi. Dirbantiems su informacija kasdien, pavyzdžiui mokslininkams, žurnalistams ir pan., šaltiniai nėra problema. Tačiau kitiems – gali būti. 

Praeitą kartą jau dalinausi interneto portalais, kuriuos verta skaityti, jeigu domitės arba norėtumėte pradėti domėtis mokslu ir jo aktualijomis taip, kad nepasimestumėte informacijos srautuose. Šį kartą – „Youtube“. Paaiškinimą, kam reikalingi patikimi šaltiniai, rasite čia.

„Sixty Symbols“ 

Šią rekomendaciją gavau iš CERN mokslininkų. Anot jų, šio kanalo kūrėjas, žurnalistas Brady Haranas, itin gerai paprastais žodžiais pristato dalelių fizikos aktualijas. Be to, yra ir gerų astrofizikos apžvalgų. B. Haranas pats nėra mokslininkas, tačiau visada žino, ką pakalbinti ir kaip gražiai sulipdyti video.

Beje, tas pats B. Haranas slepiasi ir po dar vienu puikiu kanalu – „Numberphile“. Trumpai – skaičiai gali būti seksi, ir dar kaip.

„Veritasium“

Australas fizikas dr. Derekas Mulleris „Veritasium“ įkūrė 2010 m. Po kelių mėnesių sunkaus darbo, jau turėjo pirmą video su milijonu peržiūrų. Kai jį kalbinau 2014 m., D. Mulleris sakė: „Sutinku daug žmonių, kurie sako, kad jiems mokslas neįdomus. Negaliu suprasti, kaip toks mąstymas įmanomas? Manau, tai – švietimo sistemos problema. Labai mažai gerų specialistų, kurie sugeba gerai išmokyti ir sudominti. Pedagogai turi suprasti, kad ypač jauniems žmonėms būtina parodyti, kad mokslas yra ne tik be galo įdomus, bet ir kasdien pritaikomas mūsų gyvenime“. O, beje, dabar jis tapo dar ir Billo Nye žurnalistu!

„MinutePhysics“

Bent vieną „MinutePhysics“ video turbūt jau esate matę daugelis jūsų. Kanale ant baltos lentos markeriais piešiamos iliustracijos ir, pasitelkus „time-lapse“, aiškinamos įvairiausios mokslo įdomybės

Fraser Cain/„Universe Today“ 

Mokslo žurnalistas ir „Universe Today“ įkūrėjas F. Cainas pasakoja dalykus, kurie ypač patiks kosmoso ir mokslinės fantastikos gerbėjams. Trumpuose video jis atsako į pačius įdomiausius klausimus apie juodąsias skyles, galaktikas, nežemišką gyvybę ir visą Visatą.

Scott Manley 

S. Manley kanale bus labai gražių vaizdų ir garsų, skirtų mokslo entuziastams, geimeriams, hakeriams. Mane ypač sužavėjo S. Manley humoro jausmas, kurio jam TIKRAI netrūksta.

„TheBackyardScientist“ 

Jeigu norisi mažiau teorijos, daugiau realaus veiksmo, „TheBackyardScientist“ yra geriausias kanalas. Čia mokslas aiškinamas atliekant įvairius eksperimentus.

„CrashCourse“ 

„CrashCourse“ įkūrėjai moko matematikos, sociologijos, informatikos, istorijos ir netgi mitologijos. Kanale kaskart aptariamos svarbiausios pasaulio mokslo, politikos, ekonomikos, kultūros ir psichologijos aktualijos.

„TheBadAstronomer“ 

12-tus metus skaičiuojantis kanalas, kurio pavadinimas (liet. „Prastas/blogas astronomas“) visiškai neatitinka turinio. Iš tiesų, čia rasite labai įdomių apžvalgų ir paaiškinimų:

„Science Friction“ 

Komiksų ir mokslinės fantastikos superherojai, jų galios ir įvairūs su tuo susiję dalykai paaiškinami moksliškai.

„tecmath“ 

Matematika paaiškinama naudojant matematinius metodus, taip, kad būtų lengviau suprantama. Ypatingai tiks tiems, kuriems mokykloje matematika sekėsi prasčiau.

Žinoma, svarbiausi pasaulio mokslo centrai (ar netgi atskiros jų laboratorijos) taip pat turi savo „Youtube“ kanalus, kur pasistengia sudėti įdomiai padarytų video ar išskirtinių rezultatų. Taigi galite pasekti NASA, ESA, CERN ir kt.


Bonusas:

Sam Harris/„Waking up with Sam Harris“

S. Harris šiame cikle paminėsime pirmą, bet tikrai ne paskutinį kartą (nes yra už ką). Jo „Youtube“ kanale rasite podcasto „Waking up with Sam Harris“ įrašus ir labai įdomias diskusijas su kiečiausiais mokslo pasaulio gyventojais.

 

Sekate kitą „Youtube“ kanalą, kuris, jūsų nuomone, turėtų būti šiame sąraše? Lauksiu pasiūlymų ir komentarų.

3 Replies to “Mokslo šaltiniai: ką žiūrėti „Youtube“”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.