Patikimi informacijos šaltiniai visur yra labai jautri tema. Moksle melagingi faktai formuoja ištisus jais paremtus judėjimus, o padaroma žala būna skaudi. Dirbantiems su informacija kasdien, pavyzdžiui mokslininkams, žurnalistams ir pan., šaltiniai nėra problema. Tačiau kitiems – gali būti.
Jau dalinausi patikimais interneto portalais, kuriuos verta skaityti, jeigu domitės arba norite pradėti domėtis mokslu; „Youtube“ kanalais, kur mokslo, geimerių, sci/fi mėgėjų ir pan. entuziastų aktualijas rasite dar ir gražiai apipavidalintas; podcastais, mėgstantiems informaciją gauti garso formatu. Jeigu kyla klausimų, kodėl apskritai patikimi šaltiniai svarbu, galite paskaityti štai čia. Šį kartą tema – asmenybės, kurių yra tikrai daug.
Neilas DeGrasse Tysonas, astrofozikas
Jeigu dar neperžiūrėjot atnaujinto Carlo Sagano serialo „Cosmos“ – „Cosmos: A Spacetime Odyssey“ versijos, kurią padarė N. DeGrasse Tysonas su komanda, rekomenduoju kuo greičiau tai padaryti. Be to, šis veikėjas šiuo metu turbūt yra vienas labiausiai atpažįstamų mokslo populiarintojų pasaulyje, kuris, kaip pats yra pasakęs viename Samo Harriso podcaste – jaučiasi beveik kaip rockstaras.
Mechanikos inžinierius – stand-up komikas – TV žvaigždė/mokslo populiarintojas, turbūt taip reikėtų trumpai apibūdinti Billo Nye karjerą. Man ypač patinka stebėti debatus apie klimato atšilimą ar kreacionizmą vs evoliuciją. Tiesa, visgi jis – TV žvaigždė, tai amerikietiškos lėkštos pramoginės pompastikos jo laidose neišvengsite, man asmeniškai, tai kartais labai maišo.
Apie jį jau esame rašę, nes B. Coxas visai neseniai pasirodė Estijoje. B. Coxas savo laidose, knygose, pasirodymuose ne tik supažindina su pagrindinėmis mokslo teorijomis, naujausiais pasiekimais, bet kartu viską padailina per labai žmogišką – egzistencialistinę – prizmę.
Aršus religijos kritikas ir evoliucijos šalininkas, kuris nei į vieną, nei į kitą pusę negaili aštrių pasisakymų, po kurių paskui būna „kalamas prie kryžiaus“. Beje, jis sugalvojo terminą meme!
Samas Harrisas, neurologas, psichologas
Jau ne pirmą kartą minimas S. Harrisas. Ypač mėgstu jo podcastus, nes beveik neįmanoma nuspėti, į kurią pusę pokalbį nuneš S. Harriso filosofinis smalsumas ir itin aštrus protas.
Karlas Kruszelnickis, fizikas, medikas, chirurgas (?)
Kartais sunku atskirti, ar tiesiog kaip Dr. Karl žinomas mokslo populiarintojas yra labiau šoumenas, ar mokslininkas. Bet kuriuo atveju, jo šou būna labai skanūs.
Ph. Plaitas aka The Bad Astronomer patiks visiems heiteriams, nes jis ne tik nušviečia kosmoso aktualijomis, bet ir negaili savo įžvalgų įvairiais gyvenimo klausimais.
Jeigu neužteks šių asmenybių, siūlau: Michio Kaku (teorinė fizika), Lawrence`ą M. Kraussą (teorinė fizika), Marcusą du Sautoy (matematika) ir šitą labai neblogą sąrašą.
One Reply to “Mokslo šaltiniai: kuriuos žmones folovinti?”