Pirmoji pasaulyje elektroninės muzikos atlikėja gimė Vilniuje

Clara Rockmore vadinama geriausia visų laikų teremino virtuoze. Ji nuo vaikystės pasižymėjo neeiliniu talentu, o kiek vėliau tapo ir elektroninės muzikos pioniere. Absoliuti instrumento autoriaus Leono Teremino mūza ir legendinio sintezatorių kūrėjo Roberto Moogo mokytoja iki šiol pasaulį žavi išlikusiuose įrašuose.

C. Rockmore gimė Vilniuje 1911 metais. Kadangi miestas tuo metu priklausė Rusijos imperijai, kai kuriuose šaltiniuose jos gimimo vieta neteisingai nurodoma ne Vilnius, o tiesiog „Rusija“. C. Rockmore šeima 1921 m. emigravo į JAV, kur virtuozė ir gyveno iki mirties.

C. Rockmore muzikinė karjera prasidėjo nepaprastai anksti. Ji buvo jauniausia visų laikų Sankt Peterburgo konservatorijos mokinė, studijavusi pas patį Leopoldą Auerį. Kaip viename interviu yra pasakojusi C. Rockmore sesuo pianistė Nadia Reisenberg, per stojamuosius egzaminus Clara turėjo groti stovėdama ant stalo, nes tiesiog buvo per maža.

Po emigracijos į JAV, C. Rockmore susipažino su L. Tereminu. Jis tuo metu kaip tik buvo neseniai sukūręs tereminą – vieną pirmųjų elektroninės muzikos instrumentų. Sakoma, kad būtent dėl jo vėliau buvo sukurtas ir sintezatorius.

Grojant tereminu, atrodo, kad muzikantas garsus išgauna ore, todėl susižavėjo C. Rockmore. Ji gana greitai perkando grojimo techniką. Kadangi L. Thereminas muzikantę laikė savo mūza, ji labai paveikė ir instrumento dizainą.

„Man labiausiai pakerėjo estetinis instrumento pavidalas. Tai, kaip jis atrodė vizualiai. Ir labiausiai – idėja, kad groji ore. Pabandžiau ir labai greitai išmokau juo manipuliuoti“, – apie tereminą pasakojo C. Rockmore.

C. Rockmore netrukus pradėjo labai aktyviai koncertuoti ir keliauti po JAV. Klausytojus žavėjo tai, kaip prestižiškai ir tiksliai C. Rockmore pagrodavo net sudėtingiausius kūrinius. Tačiau pirmąjį ir vienintelį albumą „The Art of the Theremin“ muzikantė visgi išleido tik 1977 m. Jis buvo įrašytas, paprašius R. Moogui.

R. Moogas buvo didelis C. Rockmore gerbėjas, todėl būtent jam po muzikantės mirties buvo patikėta restauruoti originalų C. Rockmore tereminą.

„Sakoma, kad C. Rockmore buvo pirmoji pasaulyje elektroninės muzikos atlikėja. To negaliu patvirtinti, tačiau galiu tikrai pasakyti, kad ji buvo pirmoji tikra teremino virtuozė“, – apie C. Rockmore rašė R. Moogas.

C. Rockmore Lietuvoje mažai minima, tačiau pasaulyje ji labai gerai žinoma. Jos įtaką savo muzikai yra išreiškę „Rolling Stones“, „Led Zeppelin“, „The Beach Boys“.