Ratas (The Circle)

Ratas (The Circle), 2017. Rež. James Pondsoldt, vaid. Emma Watson, Tom Hanks, John Boyega

Jaunai merginai Mei pasiseka – ji gauna darbą didžiulėje informacinių technologijų kompanijoje „Ratas“. Kiek vėliau kompanijos bosas pasiūlo dalyvauti socialiniame eksperimente – Mei reikės nesiskirti su miniatiūrine vaizdo kamera, kuri transliuos visą jos gyvenimą tiesiai į socialinius tinklus. Savotiškas realybės šou. Viskas vyksta kaip suplanuota – kamera transliuoja, vartotojai komentuoja. Viskas gerai, kol neįvyksta tragedija. Po jos Mei susimąsto – o kokia tokio viešumo kaina ir kur riba, skirianti socialinį gyvenimą ir asmeninę erdvę?

Kiek galime leisti sužinoti apie save ir ką duoda toks žinojimas? Filme pavaizduota bendrovė „Ratas“ – tiesioginė nuoroda į „Google“ ir „Facebook“. Jei konkretus asmuo ir nelinkęs užsiimti socialiniu ekshibicionizmu, tai dar nereiškia, kad apie jį nieko nežino Internetas. Visi palieka pėdsakus: internete mes apsipirkinėjame, bendraujame, flirtuojame, ieškome informacijos... Ir visa tai nesunku atsekti. Specialūs algoritmai analizuoja mūsų pomėgius, kol kas tam, kad pakištų mums reklamą, atitinkančią mūsų interesus.

Jau dabar miestų gatvėse, prekybos centruose pilna vaizdo kamerų. Išmanieji telefonai fiksuoja ir atmintyje saugo visas vietas, kuriose buvote. Vis daugiau paslaugų persikelia į skaitmeninę erdvę. Asmeninė erdvė ir privatumas darosi prabanga. Jau buvo siūlymų imti sekti privačių interneto vartotojų duomenų srautą, motyvuojant tai tokiu kilniu tikslu, kaip kova su piratavimu. O kas toliau? Vaizdo kameros namuose tų, kas įvykdė smurtinį nusikaltimą? Pastovus sunkių ligonių būklės stebėjimas per atstumą? Galima prisigalvoti šimtus kilnių priežasčių tam, kad būtų galima sustiprinti mūsų stebėjimą ir kontrolę. Bet kiek mes linkę tai leisti?

© 2017 STX Entertainment

Keistoka, bet filmas buvo įvertintas gana prastai. Matyt, visi ėjo pažiūrėti Hermionos, bet liko nusivylę. O tai reiškia, kad žinia, kurią siuntė filmas, vartotojų nepasiekė. Net jei jūs nesergate paranoja, tai dar nereiškia, kad jūsų neseka.

8/10

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.