Atėjo sunkumų metas. Ne tik dėl to, kad, vedžiojant šunį, į veidą sminga snaigės, o mašinos langas labiausiai apšalęs tada, kai labiausiai vėluojame. Metas sunkus, nes vėl reikia sukti galvą renkant dovanas draugams, kurie viską turi. Valandų valandas praleidžiame ieškodami „dovanų jam“, „dovanų jai“, „dovanų geekui“ ir t. t. Turiu vertą dėmesio rekomendaciją. Savo draugus ir šiaip gražius galite apdovanoti ferariais, jachtomis, kariniais tankais, kosminiais erdvėlaiviais ir papildoma pilkąja smegenų mase. Padovanokite stendinio modelio rinkinį.
Pavėlavus į Juodojo penktadienio ir Kibernetinio pirmadienio traukinį, reikėtų susigriebti ir pradėti rimtai galvoti apie ne tik smagias, bet ir naudingas dovanas vaikams ir ne vaikams. Viena tokių dovanų yra modelis. Gūglinant „modelis“ arba angliškai „modelling“, gausime krūvą simpatiškų nuotraukų, bet tos nuotraukos visiškai nebus susijusios su aptariama tema. Norint daugiau sužinoti apie čia aptariamus modelius, turėtume ieškoti „stendiniai modeliai“ arba „scale modelling“ angliškai. Nors nuotraukos ne tokios patrauklios, bet arčiau temos.
Modelių yra įvairių – nuo popierinių „Lituanica“ lėktuvų iki „Enterprise“ erdvėlaivių replikų
Modelizmo rinka gali patenkinti ir aviacijos entuziastų, ir geekų poreikius. Pats modelis kainuoja nuo kelių iki keliasdešimt eurų, tačiau papildomai reikia investuoti į dažus, teptukus, peiliukus ir kitas priemones. Modelio statymo esmė – pasigamini realaus lėktuvo, laivo ar kito objekto mažesnio dydžio repliką. Kuo panašesnę padaryti pavyksta – tuo tu kietesnis.
Modelizmas nėra skirtas tik vaikams
Aš savo pirmą modelį suklijavau visai ne vaikystėje, o šiais metais. Modelį gavau dovanų žmogaus išsilaipinimo Mėnulyje metinių proga. Po geros savaitės darbo pilnu etatu galėjau džiaugtis baigusi savo pirmą projektą – „Shuttle Endeavor“. Dirbdama prie modelio, pastebėjau, jog ši veikla mano nerimastingas smegenis sukaupia ir apramina. Visas dėmesys ir resursai sutelkiami į atliekamą darbą, o ne nerimavimą dėl pinigų, mokesčių ar šylančio klimato. Nors, kai pastebi, jog blizgindamas vieną „Shuttlo“ pusę braižei kitą, streso reakcija užsisuka, tačiau ji momentinė, sveika ir greitai sutvarkoma keliais papildomais dažų sluoksniais.
Visos veiklos, kurioms pasitelkiame smulkiąją motoriką, lavina smegenis, tačiau ne visos daro mus protingesniais
Kalėdinių kojinių mezgimas taip pat lavina motoriką, tačiau mezgant judesiai yra gan monotoniški ir pasikartojantys. Automatinis nėrimas vašeliu nesutelkia smegenų ir palieka erdvės nerimui dėl to, ar užteks algos įpirkti visiems dovanas. Tokia veikla tik eikvoja mūsų vidinius resursus ir jokio atsipalaidavimo nesuteikia.
Būdami modernūs homo sapiens, specializuojamės egzistencinės mizerijos skandinime. Kai veikiame kažką automatiškai, liūdėdami dėl praeities arba nerimaudami dėl ateities, laviname „senąsias žinduolio smegenis“ (lot. Paleocortex), atsakingas už emocinį reaktyvumą ir atsaką į stresą (šios dalies pilkosios masės po eglute rasti nenorime, dažniausiai užtenka, kiek turime).
Gamindami modelį laviname ne tik smulkiąją motoriką, bet ir kognityvines funkcijas
Modelizmas, kitą vertus, turi daug aspektų – susipažinimas su modelio istorija, nuolatinis brėžinio ir instrukcijų tyrinėjimas, eiliškumo planavimas, tūrinis suvokimas, ieškojimas atitinkamos detalės, jos išpjovimas, klijavimas, dažymas, koregavimas ir t. t. Šie veiksmai reikalauja daugiau susitelkimo labiau pažengusiose smegenų struktūrose. Čia dirba ne tik pirštukai, bet visos homo sapiens naujųjų smegenų (lot. Neocortex) skiltys, atsakingos už mąstymą, sprendimų priėmimą, kūrybiškumą ir planavimą. Kai šios smegenų dalys aktyvinamos, dalys atsakingos už skendimą mizerijoje yra slopinamos.
Atlikdami tikslingus ir smulkmeniškus judesius rankomis, laviname minčių ir kalbos koordinaciją
Anksčiau buvo manyta, jog mažosios smegenėles (lot. cerebellum) pagrinde yra atsakingos už judesių planavimą ir atlikimą. Šiandien žinome, jog ši smegenų dalis yra atsakinga ne tik už tikslingą judesį, bet ir už minčių ir kalbos aiškumą. Tai labai gerai matome padauginus „gluhweino“ – judesiai tampa nekoordinuoti, mąstymas ir kalba nerišlūs, erdvinis suvokimas iškreiptas – vietoj vienos eglutės matome tris.
Taigi lavinti mąstymą ir iškalbą galime aktyvuodami ne tik tiesiogiai už mąstymą ir kalbą atsakingus smegenų centrus, bet ir praktikuodami pirštų ir rankų koordinaciją, statydami plastikinį stormtrooperį.
Lavindami erdvinį suvokimą, geriname akademinius pasiekimus
Pradėdami tyrinėti pasaulį vaikai gauna nesudėtingus žaislus įvairiais paviršiais. Augant žaislai tampa sudėtingesni ir keliantys daugiau iššūkių – LEGO kaladėlės mažėja, brėžiniai sudėtingėja. Nors smegenys pilnai susiformuoja iki 25 metų, jos yra plastiškos visą gyvenimą.
Smegenims senstant (o senti jos pradeda anksti – nuo 25 metų), sparčiausiai prastėja motoriniai įgūdžiai, erdvinis suvokimas ir suvokimo greitis, tačiau, žaidžiant pirštukais, smegenis treniruoti galime ir suaugę bei vyresniame amžiuje.
Smegenys kaip raumenys – kuo daugiau dirbame su norimomis funkcijomis, kuo skirtingesniais būdais, tuo labiau treniruojame specifines smegenų dalis
Norėdami ne tik išraiškingo, bet ir funkcionalaus pilvo preso, turime atlikti kuo skirtingesnius pratimus. Taip pat ir su smegenimis – jei norime būti sumanūs, kūrybingi ir įvairiapusiškai protingi, turime praktikuoti ne tik toje srityje, kurioje norime pasitobulinti, bet ir kitose, naudojančiose panašias smegenų skiltis. Gera žinia ta, jog smegenys pranašesnės už raumenis tuo, kad jos generalizuoja – išmoktas pamokas vienoje srityje perkelia į kitas gyvenimo sritis.
Taigi, jei norime kūrybiškiau mąstyti, aiškiau reikšti mintis, gerinti erdvinę vaizduotę, ar šiaip patenkinti savo geekiškus poreikius, pasidėkime sau po eglute stendino modelio rinkinį. Nėra nieko rimtesnio už vaikų žaidimus.