Podcastai ilgoms kelionėms

Mano santykiai su podcastais tęsiasi gerus ketverius metus, todėl drįstu teigti, kad tai nebe susižavėjimas, o brandi ir puoselėjama meilė. Pasakotojo balsas ausyse padeda sutrumpinti atstumus, įprasminti ilgus pasivaikščiojimus ir valandas oro uosto laukiamuosiuose.

Sodindamas medžius Islandijos šiaurėje klausiausi 24 val. trunkančios serijos apie Pirmąjį pasaulinį karą. Bėgiodamas Vingio parke klausydavausi ispanų kalbos podcastų, kas leido pradėti lankyti kursus nuo B1 lygio (pagalvokit, kiek sutaupyta!). Važinėdamas dviračiu Vilniaus apylinkėse klausiausi apie Osmanų dvaro eunuchus, kurdų pogrindžio muziką ir Stambulo translyčių dialektą. Tam tikros kelio atkarpos man iki šiol asocijuojasi su išklausytais pasakojimais – nereikia net išplėstinės realybės!

Nekantraudamas pristatau jūsų teismui saują podcastų, kuriuos įjungiu vos tik išėjęs iš namų.

1. „The Skeptic's Guide to the Universe“

Šis mokslo ir skepticizmo podcastas eina kas savaitę jau dešimt metų, ir nepanašu, kad jo kūrėjai (trys iš jų – broliai) žada sustoti. Epizodai suskirstyti į keletą dalių, kuriose pristatomos mokslo naujienos, aptariami naujausi tyrimai ir atradimai, žaidžiami žaidimai (pvz. atspėk, kas čia per keistas garsas), ir t.t. Dažnai kandžiu žodžiu paminimi homeopatijos, urinoterapijos ir kitokių alchemijų adeptai. Žodžiu, podcastas apie „viską po truputį“, patiksiantis daugeliui tų, kurie neabejingi mokslui.

Rekomenduoju pradėti nuo: Naujausio epizodo

Tinklalapis

2. „Very Bad Wizards“

Filosofas ir psichologas aptarinėja moralės ir etikos klausimus, daug juokaudami ir šmaikščiai užgauliodami vienas kitą (vienas kitą kaltindami tai antisemitizmu, tai perdėta meile Kantui). Ilgos, dažnai į lankas nuklystančios, bet nuo to tik įdomesnės diskusijos padeda pažvelgti į tokias temas, kaip kerštas, dirbtinis intelektas, teisybė ir moralinė atsakomybė, iš skirtingų pusių. Patiks tiems, kurie mėgsta rimtas pokalbių temas su ne pačiu rimčiausiu pateikimu.

Rekomenduoju pradėti nuo: „Revenge, Pt. 1“

Tinklalapis

3. „Waking Up Podcast“

Galima dievinti arba nemėgti Samo Harriso, bet kaip vedėjas jis yra kone tobulas, nes ne tik sugeba užduoti teisingus ir įdomius klausimus, bet ir pats nebando užimti per daug eterio, leisdamas svečiams pasakyti viską, ką jie nori. Tarp Samo kalbintų žmonių yra ateizmo pranašas Richardas Dawkinsas, efektyviojo altruizmo įkvepėjas Williamas MacAskillas, filosofas Paulas Bloomas ir daugybė kitų savo sričių žinovų.

Rekomenduoju pradėti nuo: „The Moral Gaze“

Tinklalapis

4. „Hardcore History“

Danas Carlinas nėra profesionalus istorikas (tai jis pabrėžia bent kelis kartus kiekviename epizode), bet tai netrukdo jam lydėti skaitytoją į ilgą kelionę laiku. Daną žavi karas, intrigos ir žmonių brutalumas. Epizodų, kurie trunka po keturias valandas ir sudaro serijas, nuorašai galėtų laisvai tapti jei ne moksliniais veikalais, tai bent jau istoriniais romanais. Danas su vienodu užsidegimu pasakoja apie mongolų invazijas, Senovės persų rengtas egzekucijas ir pilkuosius Pirmojo pasaulinio karo kardinolus.

Rekomenduoju pradėti nuo: „Prophets of Doom“

Tinklalapis

5. „Ottoman History Podcast“

Dar vienas istorinis podcastas, kuris skiriasi nuo „Hardcore History“ savo moksliškumu ir trumpesne serijų trukme. Čia profesionalūs Artimųjų Rytų tyrinėtojai kalbasi apie šimtmečius gyvavusią Osmanų imperiją, jos tautas, kultūras, religijas, karus. Temos gali būti siauros, bet pateikimas yra paprastas, įdomus ir patiksiantis net žmonėms, kurie žemėlapyje nerastų Konstantinopolio.

Rekomenduoju pradėti nuo: „Astronomy and Islam in late Ottoman Egypt“

Tinklalapis

One Reply to “Podcastai ilgoms kelionėms”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.