Per kiek laiko zombių apokalipsė išnaikintų žmoniją?

Kūrybingi ir išradingi Lesterio universiteto (University of Leicester) studentai apskaičiavo, kaip ilgai truktų zombių ir žmonių kova bei ko reikėtų žmonijos išlikimui.

Jei išsipildytų kurio nors filmo apie zombius scenarijus ir pasaulyje iš tiesų pradėtų plisti žmones zombiais paverčiantis virusas, tuomet žmonija iš esmės sunyktų per maždaug 100 dienų – po tiek laiko visoje planetoje liktų tik apie 300 neužsikrėtusių žmonių.

Skaičiuojant, jog yra maždaug 90 procentų tikimybė, jog vienas zombis kasdien apkrėstų po vieną žmogų, Leisterio universiteto studentų tyrimas parodė, jog po šimto dienų zombiais nebūtų pavirtę vos 273 žmonės; vienam sveikam žmogui kliūtų apie milijoną zombių. Studentų komanda zombių viruso plitimą nagrinėjo pasitelkę epidemologinį SIR modelį.

Visa žmonija buvo suskirstyta į tris kategorijas: į tuos, kurie gali būti užkrėsti, į tuos, kurie jau yra apsikrėtę, ir tuos, kurie arba mire, arba pasveiko. Tuomet SIR modelis apskaičiuoja kaip greitai plinta arba nyksta zombių infekcija, priklausomai nuo to, kaip tarpusavyje susiduria ar nesusiduria atskiri individai. Kadangi įsivaizduojama zombių epidemija truko šimtą dienų, skaičiavimuose neatsižvelgta į natūralius gimstamumo ir mirtingumo rodiklius, nes jie per tokį trumpą laiką veikiausiai neturėtų lemiamos įtakos zombių virusui ir jo plitimui. Jei žmonės neturėtų jokių galimybių įveikti zombių virusą, tuomet žmonijos lauktų liūdnas galas: neprireiktų nė metų, kuomet išsipildytų pats baisiausias scenarijus.

Vis dėlto atlikę dar vieną tyrimą apie galimą zombių apokalipsę ir įvedę naujus parametrus (t.y. zombių žudymą, slapstymąsi ir sveikų žmonių reprodukciją), Lesterio univesiteto studentai išsiaiškino, jog žmonija vis dėlto sugebėtų išlikti: zombiai būtų išnaikinti, o ilgainiui žmonių populiacija atsigautų. Taigi, jei jau prasidėtų masinė zombifikacija – bėkit, slėpkitės, arba dar geriau – čiupkit bet ką, ką galite panaudoti kaip ginklą ir pasitelkę filmų bei kompiuterinių žaidimų žinias, nudobkite bent po vieną zombį kasdien!

Zombių apokalipsės scenarijus, žinia, domina ne tik mokslininkus; 2012 m. pasirodęs Ndemic Creations realaus laiko strateginis simuliacijos žaidimas “Plague Inc.” leidžia žaidėjams išbandyti zombiškus scenarijus ir išnaikinti žmoniją Necroa viruso pagalba. Žaidimas sukurtas naudojant epideminį modelį su kompleksiškom ir realistiškomis situacijomis, leidžiančiomis atlikti puikią viruso plitimo ir mutavimo simuliaciją. Todėl sujungus mokslą ir pramogas, turite puikią galimybę patikrinti – ar zombių virusas gebėtų įveikti žmoniją, ar jį pirmiau įveiktų žmonės, sukūrę nuo jo vaistus.

Parengta pagal šį straipsnį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.