Kas bendro tarp metalo ir klasikinės muzikos gerbėjų?

Atrodo, visuomenės akyse metalo ir kitų sunkiųjų muzikos žanrų mėgėjai vis dar piešiami tamsiomis spalvomis. Pikti, linkę į smurtą ir savidestrukciją, keliantys grėsmę tiek sau, tiek aplinkiniams. Taip eilinį ilgaplaukį, „kerzais“ ir baisybėmis išpaišytais marškinėliais vilkintį metalo muzikos gerbėją, manau, apibūdintų dažnas su šia subkultūra nesusipažinęs žmogus. Tačiau, ar kada būtumėte pagalvoję, kad metalo ir klasikinės muzikos mėgėjai labai panašūs?

2008 metais Škotijos Heriot-Watt universitete atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad šių, bent iš pirmo žvilgsnio, labai skirtingų žanrų mėgėjai, yra itin artimi savo asmenybės bruožais.

Studijos metu buvo apklausta 36 tūkst. žmonių iš šešių skirtingų valstybių. Tirti respondentų klausomos muzikos įpročiai bei asmeninės savybės. Išanalizavus tyrimo duomenis, paaiškėjo, kad sunkiosios  muzikos mėgėjai, kaip ir klasikos gerbėjai, yra linkę būti kūrybingi, ramūs ir į saviraišką linkę žmonės.

R. Sungailos nuotr.

Tyrimo vadovas Adrianas Northas, duodamas interviu BBC, teigė, jog paplitęs požiūris, kad sunkiojo metalo fanai pasižymi depresyvumu bei kelia grėsmę tiek sau, tiek visuomenei. Tačiau iš tiesų jie yra gan švelnūs žmonės. „Manome, kad atsakymas slypi tame, jog abiejų tipų muzika, klasika ir sunkusis metalas, turi savyje kažką dvasiško – šie žanrai labai dramatiški – juose matome visko,“ – BBC teigė A. Northas.

2016 m. pasirodė tyrimų duomenys, rodantys, jog sunkusis metalas padeda klausytojams geriau susidoroti su mintimis apie mirtį ir netektį. Tyrėjų teigimu, nors sunkioji metalo muzika dažnai asociuojama su mirtimi, tačiau jos mėgėjams ji padeda  rasti gyvenimo prasmę, padidinti pasitikėjimą savimi, bei priimti savo paties mirtingumo idėją. Studijos išvadose teigiama, jog „klausydamiesi sunkiosios muzikos, metalo subkultūros atstovai pabėga nuo depresijos taip pat tai padeda nuraminti su mirtimi susijusias mintis.“

Prieš dvejus metus pasirodė kita studija, kurios metu pateikta išvada, jog sunkiosios metalo muzikos gerbėjai yra laimingesni negu kitų muzikos žanrų mėgėjai. Daugiau nei 30 metų trukusio tyrimo metu žvelgta į 9-ojo dešimtmečio laikų metalistų kartą. Paaiškėjo, kad šie žmonės pasižymėjo kur kas laimingesne jaunyste bei, žengę į suaugusiųjų pasaulį, sugebėjo geriau prisitaikyti nei kitų muzikos žanrų besiklausantys jų bendraamžiai. Taip pat, tyrėjai nustatė, metalo muzikos gerbėjai, net ir prabėgus daugybei metų, jaučiasi laimingesni.

Australijoje įsikūrusio Queenslando University studija atskleidė, jog ekstremaliosios muzikos klausymas turi pozityvų, raminantį poveikį.

R. Sungailos nuotr.

Tyrimo metu tirta dažnai plačiojoje visuomenėje paplitusi nuomonė, jog tokie žanrai, kaip sunkusis metalas ar pankrokas, skatina pyktį. Gauti duomenys parodė, jog yra priešingai. Paaiškėjo, kad ekstremalioji muzika kaip tik padeda sutvardyti ir nuraminti neigiamas emocijas. Studijoje teigiama, kad metalo muzika leido jos gerbėjams geriau suprasti jų pačių patiriamus jausmus, kas galiausiai suteikdavo palengvėjimą.

Kai kurie kiti tyrimai ir apklausos taip pat rodo, kad metalo muzikos gerbėjai yra ištikimesni savo antrosioms pusėms, stabilesni emociškai, o taip pat pasižymi kritiškesniu mąstymu ir labiau vertina unikalumą nei kitų muzikos žanrų mėgėjai.

One Reply to “Kas bendro tarp metalo ir klasikinės muzikos gerbėjų?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.